june, 2019

21junAll Day23[FIF] Festivalul Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Bucureşti”

Event Details

Festivalul Internațional de Folclor (FIF) „Muzici și Tradiții în Bucureşti” 21 – 23 iunie 2019 – Parcul Izvor ediţia a XIII-a

 

 Activități în zona Scenei Principale:

  • 21– 23 iunie 2019:

Târg de meșteșuguri: 10:00 – 22:00

Spaţii gastronomice: 10:00 – 22:00

Ateliere de creație: 10:00 – 14:00 (sâ, du) / 16:00 – 19:00  (vi, sâ, du)

 

Activități în zona de folclor reinterpretat – IEsc:

Bazar urban: 10:00 – 22:00

Zonă Food and Drinks: 10:00 – 22:00

Studiouri Foto: 10:00 – 20:00

Beauty Corners: 12:00 – 19:00

Ateliere de creație: 10:00 – 14:00 / 16:00 – 19:00

 

Program artistic:

  • Vineri, 21 iunie 2019

Parada costumelor populare

15:00 – 15:45 – Piața George Enescu  (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Cercul Militar – Bd. Regina Elisabeta – Strada Schitu Măgureanu – Pod Izvor – Parc Izvor

Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare

 

Reprezentaţii ale fanfarelor la sosirea paradei în Parcul Izvor:

Fanfara „Izvoraşul” din Suceava

Fanfara din Bănia, jud. Caraş Severin

Fanfara „Valahia” din Giurgiu

Fanfara din Cosmeşti, jud. Iaşi

 

Program artistic – Scena Principală

16:00 – 16:20 – Minoritatea maghiarăAnsamblul „Bekecs” din Mureş

16:20 – 16:40 – Minoritatea ucraineană – Ansamblul „Kozaciok” din Suceava

16:40 – 17:00 – Comunitatea aromână – Ansamblul „Iholu” din Constanţa

17:00 – 17:30 – Ansamblul „Mureşul” din Tg. Mureş

17:30 – 18:00 – Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava

18:00 – 19:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ

19:00 – 19:30 Ansamblul „Doina Gorjului” din Târgu Jiu

19:30 – 20:00 – Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare

20:00 – 21:30 Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor

Marius Zorilă cu soliştii: Andreea Ciupe, Ovidiu Olari, Georgiana Păduraru, Valentin Sanfira, Ionela Toma, Ciprian Roman, Florica Zaha, Alexandru Pugna, Cornelia şi Lupu Rednic, Petrică Mâţu Stoian

21:30 – 22:30 – Gheorghe Zamfir şi Orchestra Cazanoi

 

Program artistic – zona de folclor reinterpretat – IEsc

18:00 – 20:00  DJ Iqude

20:00 – 22:00  Proiecție de film românesc – Moromeții 2

 

  • Sâmbătă, 22 iunie 2019

Program artistic – Scena Principală:

15:00 – 15:20 – Minoritatea germană – Ansamblul „Korona” din Braşov

15:20 – 15:40 – Minoritatea greacă  – Ansamblul „Ellas” din Bucureşti

15:40 – 16:00 Ansamblul de copii „Periniţa” din Otopeni

16:00 – 16:50 Ansamblul „Arcanul” şi Ansamblul de datini şi obiceiuri „Bucovina” din Suceava

17:00 – 17:30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria

17:30 – 18:00 – Ansamblul Școlii Naționale de Muzică și Balet „Ilija Nikolovski-Luj” din Skopje – Republica Macedonia de Nord

18:00 – 18:30 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea

18:30 – 19:00 – Ansamblul „Ľubovňan” din Slovacia

19:00 – 19:30 Ansamblul „Ţara Vrancei” din Focşani

19:40 – 21:20 – Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă cu Ansamblul de copii „Fabrica de Folclor” – coordonator Lavinia Goste și soliștii: Nicuşor Micşoniu, Ioana Maria Ardelean, Ovidiu Homorodean, Ştefania Rareş, Florentina şi Petre Giurgi, Traian Jurchela, Aneta Stan, Gheorghe Turda, Margareta Clipa

21:20 – 22:00 – Damian Drăghici – „Mă întorc la nai, am venit acasă!”, acompaniat de Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă

 

Program artistic – zona de folclor reinterpretat – IEsc

18:00 – 18:30 Alina Ciolcă

18:30 – 19:30 DJ Iqude

19:30 – 20:30  DJ Nico de Transilvania

20:30 – 22:00 Argatu’

  • Duminică, 23 iunie 2019

Program artistic – Scena Principală

15:00 – 15:30 – Ansamblul de copii „Mugurelul” al Centrului Cultural Câmpia Turzii,  jud. Cluj

15:30 – 16:00 – Ansamblul de dans popular „Pridunavie” & Trio „Bereghinya” din Ucraina

16:00 – 16:30 – Ansamblul „Hajduk Stanko” din Serbia

16:30 – 17:00 Orchestra „Trandafir” şi Ansamblul de dansatori „Mărţişor” din Voloca, Cernăuţi

17:00 – 17:30 Ansamblul „Maria Tănase” din Craiova

17:30 – 18:15 – „Beijing Dance Academy” din China

18:20 – 19:00 Ansamblul „Cindrelul – Junii Sibiului” din Sibiu

19:00 – 22:00 – Concert extraordinar dedicat Mariei Tănase: Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă cu soliştii:

  • Rodica Anghelescu, Lavinia Goste, Constantin Enceanu, Elena Pădure, Dinu Iancu Sălăjanu, Matilda Pascal Cojocăriţa, Floarea Calotă, Maria Dragomiroiu
  • Oana Radu, Adda, Ionuţ Ungureanu, Irina Sârbu, Nico, Paula Seling, Luminiţa Anghel, Monica Anghel

Program artistic – zona de folclor reinterpretat – IEsc

18:00 – 19:00  Maria Răducanu

19:00 – 19:30  Mădălina Pavăl

19:30 – 20:30  DJ K-Lu

20:30 – 22:00  Fantome

Time

june 21 (Friday) - 23 (Sunday)

Location

Parcul Izvor

Organizer

creartoffice@creart.ro Piața Lahovari, nr. 7, Bucuresti, Romania

---